Η καθηγήτρια Ψυχιατρικής στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, Νένη Μαλλιώρη είναι ακόμα μία μηνύτρια προστατευόμενου μάρτυρα στην υπόθεση της Novartis. Η κα Μαλλιώρη κατέθεσε μήνυση σε βάρος του μάρτυρα με την κωδική ονομασία «Μάξιμος Σαράφης» για τα αδικήματα της ψευδούς καταμήνυσης, της ψευδορκίας και της συκοφαντικής δυσφήμισης. Ως ηθικούς αυτουργούς καταμηνύει άγνωστα προς το παρόν πρόσωπα.
Συκοφαντική και ψευδέστατη χαρακτηρίζει στη μήνυση της την κατάθεση του «Σαράφη»:
«Ουδέποτε έλαβα από οποιοδήποτε οιαδήποτε ποσά και ουδόλως γνωρίζω τον κ. Φρουζή. Ουδέποτε μετείχα σε συνέδρια ή σε μελέτες από εταιρείες», αναφέρει η καθηγήτρια.
Ποτέ – λέει στη μήνυσή της- δεν υπέδειξε εισαγωγή προϊόντων της Novartis σε θετική λίστα, δεν ενδιαφέρθηκε για την ένταξη καμίας εταιρείας στη συγκεκριμένη λίστα, δεν διαμεσολάβησε, ούτε έδωσε σε κανέναν κατευθυντήριες οδηγίες για συνταγογραφήσεις σε ασφαλιστικά ταμεία, δεν άσκησε καμία επιρροή στην Επιτροπή Τιμών Φαρμάκου και δεν υπήρξε κρατικός αξιωματούχος του ΚΕΕΛΠΝΟ, αλλά απλό μέλος του.