• sports

Euro 2024: Γεωργία – Τσεχία σε ισοπαλία – Χαμένες και οι δυο ομάδες

• NewsRoom

Τον πρώτο τους βαθμό στον ΣΤ’ Όμιλο πήραν Γεωργία και Τσεχία, μετά το ισόπαλο 1-1 με τον Μαμαρντασβίλι να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής.

Ο τερματοφύλακας της Γεωργίας ήταν εξαιρετικός και κράτησε την εθνική ομάδα της χώρας του στο… κόλπο για την πρόκριση, αν και πλέον, τόσο η Γεωργία, όσο και η Τσεχία δεν έχουν την… τύχη στα… πόδια τους.

Ο Μικαουτάτζε άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Βίλι Σανιόλ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι, αλλά ο Σικ στο 59’ έφερε το ματς στα ίσια (1-1).

Έτσι, οι δύο ομάδες παρέμειναν στην τελευταία θέση του ομίλου, έχοντας συγκομιδή 1 βαθμό και είναι στο -2 από την Τουρκία και την Πορτογαλία που αναμετρώνται στην συνέχεια για τον ΣΤ’ Όμιλο.

Την τελευταία αγωνιστική, οι Τσέχοι θα αντιμετωπίσουν τους Τούρκους, ενώ οι Γεωργιανοί θα παίξουν κόντρα στους Ίβηρες.