Το Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς (ΠΙΟΠ) οργανώνει εκδήλωση με τίτλο «Δια-μάχες»: λόγος για τον κόπο της δουλειάς στα μεταλλεία Λαυρίου, την Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου (ώρα 17:30), στο Ιστορικό Αρχείο, στον Ταύρο.
Πρόκειται για μια εναλλακτική προσέγγιση της ιστορίας της εκμετάλλευσης των μεταλλείων Λαυρίου στη νεώτερη εποχή. Αφορμή θα δώσει η παρουσίαση, σε πρώτη προβολή, της ταινίας μικρού μήκους, με θέμα τα μεταλλεία Λαυρίου, «Δια-μάχες», παραγωγής του Συλλόγου Υπαλλήλων της πρώην ΑΤΕ (ΠΟ.ΚΕ.ΑΤΕ), σε κείμενο του Βάσου Δασκαλάκη και σκηνοθετική επίβλεψη Βασίλη Βαφέα.
17:30. Κώστας Παναγόπουλος, ομότιμος καθηγητής ΕΜΠ, Η διαδρομή των μεταλλουργικών εγκαταστάσεων του Λαυρίου από τη Γαλλική Εταιρεία Μεταλλείων Λαυρίου στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο.
17:45. Εισαγωγικά της προβολής.
Προβολή της ταινίας «Δια-μάχες» (διάρκεια 14 λ., 2012).
18:15. Ήβη Δασκαλάκη, Διδάκτορας Κοινωνικής Ανθρωπολογίας Πανεπιστημίου του Λονδίνου, Βάσος Δασκαλάκης: η ζωή και το έργο του.
18:30 Ανάγνωση αποσπασμάτων του διηγήματος του Βάσου Δασκαλάκη «Ένα ασήμαντο επεισόδιο σε σκηνοθετική επιμέλεια Βασίλη Βαφέα. Ανάγνωση Νεκτάριος Παπαλεξίου και Τάσος Ράπτης, μουσική συνοδεία Γιώργος Αναματερός.
Η συμμετοχή είναι δωρεάν. Για την εγγραφή των συμμετεχόντων θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας (τηλ. 210 3418011, Δευτ.-Παρ. 9:00-17:00).