![Σεισμική μετατόπιση. Τη χρωστάμε στις γυναίκες – Ο Teemu Lehtinen γράφει με αφορμή όλες τις Σοφίες της Ελλάδας](https://www.mononews.gr/wp-content/uploads/2021/01/210127135110_210126151835_metoo-1-700x700.jpg)
Γράφει ο Teemu Lehtinen*
Το Ελληνικό #metoo ήρθε τελικά. Αναρωτιόμουν καιρό τώρα αν θα έκανε ποτέ την εμφάνιση του. Την τελευταία φορά που συζήτησα επ΄ αυτού με την Μαρίνα Πρωτονοταρίου το καλοκαίρι του 2020 της είπα: «για αρκετό διάστημα προσπάθησα να προκαλέσω τις αντιδράσεις γνωστών δημοσιογράφων, καλλιτεχνίδων, αθλητριών, πολιτικών αναφορικά με αυτό το θέμα. Δεν υπήρξε η παραμικρή αντίδραση. Καμία απολύτως. Ο φόβος καλά κρατεί ακόμη εντός της κοινωνίας και την εξουσιάζει».
Διαβάστε τη συνέχεια στο Portraits.gr