Ένταση επικράτησε στην πορεία διαμαρτυρίας που πραγματοποίησαν οι κάτοικοι του νησιού της Λέσβου στη Μυτιλήνη, εν όψει της ομιλίας του πρωθυπουργού στο Περιφερειακό Αναπτυξιακό Συνέδριο. Μία ομιλία που ήταν προγραμματισμένη να ξεκινήσει στις 7:30, αλλά τελικά ξεκίνησε με καθυστέρηση μιας ώρας και 15 λεπτών.
Λίγο μετά τις 8:30, διαδηλωτές προσπάθησαν να σπάσουν τον αστυνομικό κλοιό και να πάνε προς το σημείο όπου θα πραγματοποιηθεί η ομιλία Τσίπρα, για να επιδώσουν ψήφισμα στον Πρωθυπουργό, αλλά τους απώθησαν αστυνομικές δυνάμεις. Οι διαδηλωτές «απάντησαν» με φωτοβολίδες, αλλά τα πνεύματα ηρέμησαν με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων.
Στο συλλαλητήριο πήραν μέρος περίπου 3.000 διαδηλωτές από όλο το νησί. Είναι χαρακτηριστικό ότι τα καταστήματα σήμερα στη Λέσβο παρέμειναν κλειστά ως ένδειξη διαμαρτυρίας από τους εμπόρους οι οποίοι ζητούν την άμεση αποσυμφόρηση από τον μεγάλο αριθμό προσφύγων και μεταναστών αλλά και τη διατήρηση των χαμηλών συντελεστών ΦΠΑ.
Δείτε φωτογραφίες από τα επεισόδια: