Το σπίτι του προέδρου της Νέας Δημοκρατίας, Κυριάκου Μητσοτάκη, «επισκέφθηκαν» το απόγευμα της Πέμπτης δεκαπέντε μέλη της ομάδας Ρουβίκωνας.
Πετώντας φέιγ βολάν και φωνάζοντας συνθήματα τα μέλη του Ρουβίκωνα εξέφρασαν τη διαμαρτυρία τους. Υπενθυμίζεται πως ο κ. Μητσοτάκης είχε διαμαρτυρηθεί έντονα προς τον πρόεδρο της Βουλής για το περιστατικό με τη διαμαρτυρία του Ρουβίκωνα έξω από τη Βουλή.
Όπως και τότε, έτσι και τώρα δεν υπήρξε καμία προσαγωγή.
Με ανάρτησή του σε γνωστό αντιεξουσιαστικό site o Ρουβίκωνας ανέλαβε την ευθύνη:
«Σήμερα το απόγευμα στις 19:00 πραγματοποιήθηκε παρέμβαση στο σπίτι του Κυριάκου Μητσοτάκη στο Λυκαβηττό. Πετάχτηκαν τρικάκια και φωνάχτηκαν συνθήματα. Όλοι/ες οι σύντροφοι/σες αποχώρησαν χωρίς να γίνει καμία προσαγωγή» ανέφερε η αναρχική συλλογικότητα. Δεν έχει γίνει κάποια προσαγωγή».