Στο επιβλητικό Μουσείο της Ακρόπολης έγινε η παρουσίαση του νέου λευκώματος της Μαρίλης Γλύπτη Κανελλάκη με τίτλο «L’ Art de la Table», την περασμένη Παρασκευή.
Το βιβλίο παρουσίασαν η γκαλερίστα Μαρίζα Φασιανού, η διευθύντρια του Marie Claire, Γαλάτεια Λασκαράκη, ο πρόεδρος της Christhellas, Μιχάλης Βόττας και ο εκδότης Χρήστος Ζαμπούνης.
Κατά τη διάρκεια της εντυπωσιακής παρουσίασης, στον κατάμεστο χώρο του Μουσείου, η ταλαντούχα συγγραφέας τόνισε τη σημασία που έχει η τέχνη του υποδέχεσθαι από την αρχαιότητα έως και σήμερα.
Ακόμη, ευχαρίστησε ιδιαιτέρως τον Αλέκο Φασιανό για τη δημιουργία του σερβίτσιου για τον οίκο Bernardaud που κοσμεί -μεταξύ άλλων- το βιβλίο.
Μετά την παρουσίαση, ακολούθησε κοκτέηλ στο café του Μουσείου.
Mέρος των εσόδων της εκδήλωσης διετέθησαν στον φιλανθρωπικό οργανισμό «Συμμερίζομαι».
«L’Art de la Table»«L’Art de la Table»
Μαρίζα Φασιανού, Χρήστος Ζαμπούνης, Γαλάτεια Λασκαράκη, Μιχάλης Βόττας, Μαρίλη Γλύπτη ΚανελλάκηΜαρίλη Γλύπτη Κανελλάκη και Χρήστος ΖαμπούνηςΛάουρα Λαλαούνη και Μαριέττα ΧρουσαλάΦραγκίσκος Κανελλάκης και Μαρίλη Γλύπτη ΚανελλάκηΜαρίλη Γλύπτη Κανελλάκη και Αλέξανδρος ΣαμαράςΝικόλαος Μακρόπουλος και Αλέκος ΦασιανόςΙόλη Δερμεσόνογλου και Κατερίνα ΡέστηΛάουρα Λαλαούνη, Μαρίζα Φασιανού και Άννα ΑγγελικούσηΕλίνα Καρέλλα, Τζένη Γλύπτη, Μαρίλη Γλύπτη Κανελλάκη και Ρόζυ ΜεταξάΜαρίλη Γλύπτη Κανελλάκη και Γιάννης ΑγγελικούσηςΜαρίλη Γλύπτη Κανελλάκη και Χάρης ΒαφειάςΜαρίλη Γλύπτη Κανελλάκη και Μαριέττα ΧρουσαλάΕλίνα Καρέλλα, Τζένη Γλύπτη, Κώστας ΓλύπτηςΔημήτρης Ρίζος και Παύλος ΣαμιόςΓεωργία Μαχαίρα, Νικόλας Σαρλής και Αλεξάνδρα ΜαχαίραΜαρίλη Γλύπτη Κανελλάκη και Ντίμη ΜαυρήΜαρίζα Φασιανού και Γαλάτεια ΛασκαράκηΜέη Καρατζένη και Βασίλης ΚαρατζένηςΓωγώ Τσατσάκη ΠετροπούλουΝίνα Μαδιά και Κατερίνα ΡέστηΣτέλλα Καραΐνδρου και Αναστασία ΣαρακάκηΜαριλού Δασκαλάκη και Μαρία Ηλιάδη ΟικονομίδηΘεανώ ΓλύπτηΠαύλος Σαμιός, Ξένια Πιττά, Μαρία ΞανθάκουΜελίνα Μεσηνέζη Μαρινοπούλου, Άντα Κατσαούνη, Κλέα ΜαρινοπούλουΛώρα Τσουκαλά και Άννυ ΠετράκηΝαταλία Ιορδάνου Φουρλή, Μαρία ΞανθάκουΑθηνά Ρίζου και Δημήτρης ΡίζοςΑνδρέας Τσαβλίρης, Μιλένα ΤσαβλίρηΦαίη Μπαρμπαλιά, Μυρτώ Δανελιάν, Μαρία ΜπαρμπαλιάΑλεξάνδρα Τσαβλίρη, Πέννυ Παττάκου, Αλεξάνδρα ΠοταμιανούΘάνος Καραΐνδρος και Μυρτώ ΔανελιάνΧριστίνα Σταύρου Τσουβελεκάκη και Φαίη Βαλλίδη