![γιαννα-τερζη](https://www.mononews.gr/wp-content/uploads/2018/04/a73a15b634d6c3378acf7abac30501eb.jpg)
Γιάννα Τερζή
Όλα είναι έτοιμα για τον ημιτελικό της φετινής Eurovision με την ελληνική αποστολή να έχει ολοκληρώσει την πρώτη πρόβα στη σκηνή της Altice Arena στη Λισαβόνα. Η Γιάννα Τερζή, που εκπροσωπεί τη χώρα μας με το τραγούδι «Όνειρό μου», αποκάλυψε τον συμβολισμό πίσω από την σκηνική της παρουσία.
Συγκεκριμένα, η τραγουδίστρια εμφανίζεται στη σκηνή φορώντας ένα λευκό μακρύ φόρεμα, το οποίο σχεδίασε ο Δημήτρης Πέτρου, ενώ το αριστερό της χέρι είναι βαμμένο μπλε.
«Θέλουμε να δείξουμε το μπλε της Ελλάδας, τη θάλασσα, τον ουρανό», δήλωσε η ίδια σε πρόσφατη συνέντευξή της και συμπλήρωσε ότι θέλει, «με το χέρι στην καρδιά να δείξω την αγάπη μου για οτιδήποτε μπλε».
![eurovision](https://www.mononews.gr/wp-content/uploads/2018/05/gianna-terzh-probes-3-madtv.jpg)
Μάλιστα, ένας από τους στίχους του κομματιού λέει, «Γιατί θέλεις να μ’ αλλάξεις και το μπλε μου να ξεβάψεις;». Ωστόσο, λόγω του βαμμένου της χεριού, η τραγουδίστρια κυκλοφορεί backstage με ένα μαύρο πανί τυλιγμένο γύρω από το χέρι προκειμένου να μη λερωθεί το λευκό της outfit.
Όσο για την επιλογή του λευκού χρώματος, η Γιάννα Τερζή δήλωσε ότι, «πάντα ήθελα να φορέσω άσπρο, αν ήταν να εκπροσωπήσω τη χώρα και σ’ αυτό το τραγούδι ταίριαξε τόσο καλά».
![παπουτσια](https://www.mononews.gr/wp-content/uploads/2018/05/shoes-yanna-terzi.jpg)