• sports

Copa America 2024: Το σήκωσε ξανά η Αργεντινή

• NewsRoom
    Η Αργεντινή κατακτά το Copa America 2024

Για δεύτερη διαδοχική φορά η Αργεντινή κατέκτησε το Copa America, επικρατώντας στην παράταση με 1-0 απέναντι στην Κολομβία.

Το «χρυσό» γκολ που έδωσε τη μεγάλη νίκη στην Εθνική Αργεντινής σκόραρε ο Μαρτίνες.

Ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση 82 λεπτών λόγω σοβαρών επεισοδίων. Η κανονική διάρκεια του ματς ολοκληρώθηκε με 0 γκολ, με τον Λαουτάρο Μαρτίνες να περνάει ως αλλαγή και με πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στην παράταση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μέσι βγήκε εκτός λόγω του προβλήματος που είχε στον αστράγαλό του. Ο Αργεντινός σούπερ σταρ αποθεώθηκε από όλο το γήπεδο, ενώ ο ίδιος έβαλε τα κλάματα στον πάγκο.

Αυτή ήταν η δεύτερη σερί κατάκτηση Copa America της Αργεντινής, που έφτασε τις 16 και άφησε στη δεύτερη θέση την Ουρουγουάη με 15.