![masterchef-κριτές](https://www.mononews.gr/wp-content/uploads/2018/02/master-chef-season-2.jpg)
Οι έξι καλύτεροι του διαγωνισμού αφήνουν πίσω τους την άγρια φύση και κατευθύνονται στα Μεσόγεια και συγκεκριμένα στο Μουσείο Νάσιουτζικ. Η τελευταία ομαδική δοκιμασία της σεζόν θα αποδειχτεί δυσκολότερη από όλες όσες έχουν προηγηθεί.
Ο Σωτήρης Κοντιζάς, ο Λεωνίδας Κουτσόπουλος και οι τρεις επίτιμοι καλεσμένοι τους, Φανή Σπυριδάκη, Δημήτρης Αντωνόπουλος, Απόστολος Τραστέλης- διακεκριμένες προσωπικότητες από το χώρο της εστίασης – ζητούν από τους διαγωνιζόμενους να ετοιμάσουν ένα μενού τριών πιάτων υψηλής γαστρονομίας, ικανό να σταθεί σε ένα λαμπερό γεύμα. Οι απαιτήσεις είναι εξαιρετικά αυξημένες. Και η νίκη θα είναι καθοριστική για την πορεία των μελών της ομάδας, που θα την κερδίσει, προς την κορυφή.