• sports

Μίλτος Τεντόγλου: Χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο στίβου με άλμα στα 8.52 μέτρα

• NewsRoom
    Μίλτος Τεντόγλου

Το  χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου στη Βουδαπέστη κατέκτησε ο Μίλτος Τεντόγλου, στο μήκος.

Ο Τεντόγλου κατέκτησε την πρώτη θέση με ένα άλμα στα 8,52 μ. στο τελευταίο του άλμα, κατακτώντας την πρώτη θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε την προσπάθειά του με ένα εντυπωσιακό άλμα στα 8,50 μ..  Το 2ο άλμα του ήταν άκυρο και αμέσως μετά ο Γουέινι Πίνοκ με 8,50 μ. πέρασε στην πρώτη θέση καθώς είχε καλύτερο δεύτερο άλμα (8,40 μ.) από τον Έλληνα άλτη.

Η 3η προσπάθεια του Τεντόγλου ήταν στα 8.39 μ. και η 4η άκυρη.

Στο τελευταίο άλμα, με μία εντυπωσιακή τεχνική, έφτασε τα 8,52 μ..

Ο Τεντόγλου περίμενε την τελευταία προσπάθεια του Τζαμαϊκανού, η οποία δεν κατάφερε να του στερήσει το χρυσό μετάλλιο.

Πλέον, ο Έλληνας άλτης από τα Γρεβενά είναι ταυτόχρονα εν ενεργεία πρωταθλητής σε παγκόσμιο (κλειστό και ανοικτό) και ευρωπαϊκό (κλειστό και ανοικτό) πρωτάθλημα καθώς και χρυσός Ολυμπιονίκης.

Rolex: Αγοράζει την Bucherer και αποκτά για πρώτη φορά δική της αλυσίδα καταστημάτων!

Ιατρικός Σύλλογος Πειραιά: Οδηγίες για προστασία του αναπνευστικού από έκθεση σε καπνό